2011 NEON  Summer School

 

Jedan od učesnika projekata BELISSIMA sa Astronomske opservatorije Beograd (AOB), Nemanja Martinović, učestvovao je u radu 2011 NEON (Network of European Observatories in the North) letnje škole održane na  Astronomskoj opservatoriji  Molėtai  u Litvaniji od 14. do 27. jula 2011. godine.

 

Ova škola pružila je mladim istraživačima priliku da steknu praktično iskustvo u posmatračkim tehnikama, kao i u redukciji podataka i analizi podataka. Za vreme trajanja škole održan je niz predavanja koja su obrađivala različite teme od opšteg astronomskog interesa (posmatračke tehnike, tehnike redukcije podataka, instrumenti za posmatranja, kao i predstavljanje određenih evropskih posmatračkih kapaciteta).

 

Na samom početku škole učesnici su bili podeljeni u 5 grupa koje su radile na različitim projektima. Nemanja Martinović je učestvovao u radu grupe koju je predvodio Dr. Lorenzo Morelli. Cilj rada ove grupe bio je određivanje zvezdane kinematike i starosti, metaličnosti i odnosa alpha/Fe zvezdane populacije u centralnim regionima, ali i duž radijalnih profila za određenu galaksiju. Galaksija je izabrana na osnovu različitih zahteva (lokacija raspoloživih teleskopa, sjaj itd): bila je to NGC 5866.

 

Bila su predviđena sledeća posmatranja:

 

1) CCD fotometrijska posmatranja uz pomoć lokalnog 35/51 cm Maksutovog teleskopa ACT-452 koristeći Vilnius fotometrijski sistem sa P, V, Y, X i S filterima su uspešno urađena.

 

2) Long-slit posmatranja uz pomoć Nordic Optical Telescope-a (2.5m) su uspešno urađena.

 

3) Posmatranja uz pomoć Moletai 1.65m teleskopa koristeći BVRI filtere, zbog lošeg vremena, na žalost, nisu mogla da budu obavljena.

 

Posmatranja koja su obavljena bila su obrađena koristeći IRAF i IDL programska okruženja, a analiza je obavljena koristeći grupu lokalno napisanih programa i IDL program GANDALF (Gas AND Absorption Line Fitting). Po završetku projekta grupa je u izlaganju koje je trajalo 30 minuta predstavila svoje rezultate pri čemu je svaki učesnih predstavio svoj doprinos.

 

Na samom kraju škole, uspešnim učesnicima dodeljene su diplome koje potvrđuju da su imali najmanje 125 sati praktičnog rada za vreme trajanja škole. Takođe, održana je i diskusija koja se odnosila na različite teme od interesa za mlade istraživače u raznim oblastima astrofizike.

 

 

Učesnici NEON letnje škole: Nemanja Martinović se nalazi ispred drveta

 

Predavači na NEON letnjoj školi